IPSC Calendar 2018



S.No Games/Sports Host School Dates Teacher In-Charge
1 Soccer U-17 Boys Pinegrove School, Dharampur & The Lawrence School, Sanawar. 14-18 October Mr. Vikas Chaudhary
2 Soccer U-17 Girls Mayo College Gilrs School, Ajmer (Rajasthan) 24-26 July Mr. Anand Das
3 Soccer U-14 Boys Vikas Vidyalaya, Ranchi (Jharkhand) 6-10 May Mr. Vikas Chaudhary
4 Soccer U- 14 Girls Still Not Opted Date Not Mentioned Mr. Anand Das
5 Soccer U-19 Boys The Emerald Heights International School, Indore (M.P.) 17-22 September Mr. Anand Tiwari
6 Soccer U-19 Girls Pinegrove School, Dharampur 5-9 October Mr. Anand Tiwari
7 Basketball U-14 Boys Sainik School, Nagrota ( J&K) 7-10 July Mr. Shankar Naidu
8 Basketball U-14 Girls Genesis Global School, Noida, (U.P.) 4-6 July Mr. Shankar Naidu
9 Basketball U-17 Girls Miles Bronson Residential School, Guwahati (Assam) 10-14 October Mr. Nadeem
10 Basketball U-17 Boys Daly College, Indore (M.P.) 23-27 October Ms. Laxmi
11 Basketball U-19 Boys Welham Boys School, Dehradun Date Not Mentioned Mr. Nadeem Ahmad
12 Basketball U-19 Girls Vidya Devi Jindal School, Hisar (Haryana) 04-08 September Mr. Nadeem Ahmad
13 Athletics U-14 & U-19 ( Boys & Girls ) The Punjab Public School, Nabha 12-14 November Mrs. Swati
14 Athletics U-17 ( Boys & Girls ) The Punjab Public School, Nabha 12-14 November Mrs. Swati
15 Badminton U-14, 17 & 19. ( Boys ) Pestle Weed College Dehradun 16-19 August Mrs. Ritika Rainbow
16 Badminton U-14, 17 & 19. ( Gilrs) Mayo College Girls School, Ajmer (Rajasthan) 6-8 August Mrs. Ritika Rainbow
17 Cricket U-14 (Boys) The HPS Begumpet 10-14 October Mr. Rajeev Khare
18 Cricket U-17 (Boys) Mayo College, Ajmer ( Rajasthan ) 1-7 October Mr. Rajeev Khare
19 Cricket U-19 (Boys) Daly College, Indore (M.P.) 30 October -04 November Mr. Rajeev Khare
20 Cricket U-19 (Girls) Mayo College Girls School, Ajmer (Rajasthan) 15-17 October Mr. Rajeev Khare
21 Squash U-14, 17 & 19 (Boys) Rashtriya Indian Military College, Dehradun 27 Sept- 01 October Mr. Amal Indolia
22 Squash U-14, 17 & 19 (Girls) Rajmata Krishna Kumari Girls Public School, Jodhpur 28 - 31 July Mr. Amal Indolia
23 Aquatic Girls U-14, 17 & 19 (Swimming & Water Polo) Rajkumar College, Raipur (Chattisgarh) Date Not Mentioned Mr. Shailendra Yadav
24 Aquatic Boys U-14, 17 & 19 (Swimming & Water Polo) Rajkumar College, Raipur (Chattisgarh) Date Not Mentioned Mr. Shailendra Yadav
25 Table Tennis U-14, 17 & 19 (Boys) Pestle Weed College Dehradun 30 August -02 October Mr.Kamil
26 Table Tennis U-14, 17 & 19 (Girls) Delhi Public School, Mathura Road, New Delhi June - 2018 Mr.Kamil
27 Lawn Tennis U-14, 17 & 19 (Boys) The Doon School. Dehradun 17-21 October Mr. Sunil Pathak
28 Lawn Tennis U-14, 17 & 19 (Girls) Modern School, Barakhamba Road, New Delhi 5-7 October Mr. Sunil Pathak
29 Volleyball U-14, 17 & 19 (Boys) Vallabh Ashram's MGM Amin & VN Savani School, Killa Pardi 29-September -01 October Mrs. Kalpana Shukla
30 Volleyball U-14, 17 & 19 (Girls) Still Not Opted Date Not Mentioned Mrs. Kalpana Shukla
31 Taekwondo Boys (U 14, 17,19) Birla Vidya Mandir, Nainital 21-22 June Mr. Satish Jadhav
32 Taekwondo Girls (U 14, 17,19) Vidya Devi Jindal School, Hisar (Haryana) 10-12 September 2018 Mr. Satish Jadhav
33 Yoga U-14, 17 & 19 ( Boys & Girls) The Scindia School, Gwalior ( M.P.) Last Week of Oct-2018 Mrs. Kiran Deshmukh
34 Skating Quad & Inline Races U-14, 17 & 19 (Boys & Girls) B.K.Birla Centre for Education, Pune (Maharashtra) 29-31 Oct-2018 Mr. Abdul Saleem
35 IPSC Chess Championship U-14, 17 & 19 (Boys & Girls) Delhi Public School, R K Puram, New Delhi Date Not Mentioned Mr. Rajesh